Het echte werk aan de Maaslijn is begonnen
Vanaf 2024 tot 2028 wordt gewerkt aan het elektrificeren van de Maaslijn. Hiernaast worden delen van het spoor verdubbeld, zodat tegemoetkomende treinen elkaar passeren en hoeven ze niet meer op elkaar te wachten. Ook worden op verschillende plaatsen de bochten in het spoor ruimer gemaakt zodat de treinen hun snelheid kunnen behouden en niet meer hoeven af te remmen. Verder worden bij diverse overwegen maatregelen genomen ten behoeve van verbetering van de veiligheid.
De dagelijkse 22.000 reizigers op de Maaslijn komen daardoor sneller op hun plek van bestemming. Over het hele traject gaat het vanaf 2028 om een beoogde tijdwinst van zeven minuten opleveren en de Maaslijn wordt in Roermond gekoppeld aan de sneltrein naar Maastricht.
In 2025 wordt gestart met de bouwwerkzaamheden aan de noordelijke Maaslijn (Nijmegen - Venlo). In 2026 werkt de aannemer verder aan de noordelijke Maaslijn en starten ze met de werkzaamheden aan de zuidelijke Maaslijn (Venlo-Roermond). Er komen 63 buitendienststellingen en langs het traject komen 2000 funderingen voor de bovenleiding portalen.
ProRail heeft de realisatie van het project gegund aan de aannemer Swietelsky Rail Benelux. Het provinciaal inpassingsplan (PIP) en het milieueffectrapport (MER) zijn opgesteld, of dit nog problemen bij de werkzaamheden kan opleveren is nog niet duidelijk. Een procedure bij de Raad van State van een twaalftal beroepen tegen het PIP kan voor oponthoud zorgen.
De werkzaamheden zijn de spoorverdubbeling op enkele plaatsen, onder meer bij Venray en Reuver en aanpassing van perrons zoals in Venlo. Het snoeien en kappen van bomen, verleggen van kabels en zoeken naar explosieven uit de Tweede Wereldoorlog maken eveneens deel uit van het werk. Door de aanpassingen kan de snelheid van de treinen omhoog. Op veel plekken neemt de toegestane snelheid toe van 125 naar 140 kilometer per uur.
Bij de voorbereiding van de werkzaamheden aan de Maaslijn in Noord- en Midden-Limburg zijn dassenburchten aangetroffen. Langs de 88 kilometer lange spoorlijn van Roermond naar Nijmegen wonen een stuk of dertig dassenfamilies. De dieren graven een netwerk aan gangen onder het spoor, waardoor dit kan verzakken. Omdat het dier beschermd is, mogen burchten niet zomaar afgebroken worden. Snel ingrijpen kan problemen vaak voorkomen.
Er zijn periodes dat er geen treinen rijden, die variëren van een nacht tot dertig dagen. Arriva en ProRail regelen vervangend vervoer per bus.
Geplande buitendienststellingen op de Maaslijn in 2025
- ma 16 juni - ma 23 juni: Nijmegen ↔ Venray ↔ Venlo (avond)
- zo 29 juni: Nijmegen ↔ Mook-Molenhoek
- zat 9 augustus - zon 17 augustus: Venlo ↔ Mook-Molenhoek
- zat 27 september – zon 28 september: Cuijk ↔ Nijmegen
- zat 1 november – zon 9 november: Cuijk ↔ Nijmegen
- zat 15 november - zon 16 november: Cuijk ↔ Nijmegen
- zat 22 november – zon 23 november: Roermond ↔ Venray